Asenkron Motorlarda Verim Nasıl Hesaplanır?

Asenkron Motorlarda Verim Nasıl Hesaplanır?

Asenkron motorlarda verim nasıl hesaplanır sorusuna cevap vermeden önce asenkron motorların kayıplarını inceleyelim. Asenkron motorlar elektriksel enerjiyi mekaniksel enerjiye çevirdikleri için çıkış güçleriyle yani mekanik güçleriyle anılırlar. Motor milinden alınan mekanik güce karşılık motorun şebekeden çektiği güç daha fazladır ve aradaki farkı motor kayıpları oluşturur. 

 

Asenkron motorlarda oluşan kayıplarlar  

- Stator bakır kayıpları
- Demir kayıpları
- Rotor kayıpları
- Sürtünme ve vantilasyon kayıpları
- Ek kayıplar 

Çıkış gücünü motor etiketinde yazan anma gücünden ( mekanik güçten ) bulabiliriz, giriş gücünü bulmak için ise şebeke gerilimi, motorun şebekeden çektiği akım ve güç faktörü bilinmelidir.

 

Elektrik Motoru Verimi Hesaplanması 

 

 

Motorun kayıplarını hesaplamak için boşta çalışma deneyi ve kısa devre ( kilitli rotor ) deneyi değerleri bilinmelidir. Pratik olarak ek kayıplar giriş gücünün % 0,5 ‘ i kadardır. 
 

Asenkron motorlarda verim, kutup sayıları arttıkça azalır. Verimi etkileyen diğer bir unsursa motor yüküdür; motor etiketlerinde belirtilen anma değerleri tam yük çalışma koşulları için belirlenmiştir, eğer motor aşırı yüklenirse veya tam yükünün altında yüklenirse verim değeri düşer.
 

Elektrik motorları hakkında bilgi içeren diğer bloglarımızı okumak için tıklayınız.
 

Enerji tasarrufu hesaplaması için tıklayınız.
 

 

Yorum Yap

E-Bültenimize Kayıt Ol!

Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.