Duman Tahliye Motorlarının Mekanik Özellikleri

Duman Tahliye Motorlarının Mekanik Özellikleri

İçindekiler

  Duman tahliye motorları, yangın anında söndürme ve kurtarma çalışmalarının rahatlıkla yapılabilmesi ve ortamda bulunan canlıların etkilenmemesi için dumandan arındırılmış bir alan yaratmak amacı ile kullanılırlar. Duman tahliye motorları hem yangın anındaki acil durumlarda hem de kapalı ortamlardaki havalandırma ihtiyaçları için jet fanlara akuple olarak çalışırlar.
   

  Vantilatörlerde kullanılan duman tahliye motorlarının 2 tür çalışma şekli vardır.  S1 Sürekli + S2 Kısa süreli (Acil Durum) çalışmaya uygun olarak tasarlanırlar.
   

  Duman Tahliye Motorları Nasıl Çalışır? 

  Duman tahliye motorları, acil durumlarda kısa süreli ya da sürekli + kısa süreli  çalışma fonksiyonlarına sahiptir.
   

  S2 : Kısa süreli ACİL durum çalışması- Yangın anında önceden belirtilmiş olan süre ve sıcaklıkta çalışma.
  S1 + S2 : Sürekli çalışma + kısa süreli ACİL durum çalışması- Sürekli çalışma havalandırma amaçlıdır, örnek olarak karayolları tünellerinde egzoz gazlarının boşaltılması. 
   

  Sürekli çalışma için talep edilmesi durumunda duman tahliye motorları yüksek verimli olarak imal edilebilir. 
  Duman tahliye motorlarının ACİL durum çalışmasında ne kadar süre ve kaç derece sıcaklıkta çalıştırılacağı kullanıcı tarafından önceden belirtilmelidir.
   

  Örnek olarak F300 sınıfında yer alan motorlar 300°C’de 1 saat boyunca çalışmaya uygun olarak imal edilir. Ancak farklı sıcaklık ve sürelerde çalışmaya uygun duman tahliye motoru üretimi de yapılabilir.
   

  Duman Tahliye Motorlarının Mekanik Özellikleri 

  Duman tahliye motorları, tam kapalı fan soğutmalı (TEFC) veya Tam kapalı üzerinden geçen hava ile soğutmalı (TEAO) olarak imal edilebilir. Motorun fana direkt akuple edildiği uygulamalarda, motor üzerinden geçen hava ile (TEAO) soğutulur, salyangoz tip fanlarda ise motorun soğutmalı (TEFC) olması gerekmektedir. Soğutmasız motorlarda motorun üzerinden geçen havayı engellememek için klemens kutusu takılmaz ve kablolar bağlantı için direkt çıkartılır. 
   

  - Motor gövdelerin tamamı dökme demirden imal edilir.
  - Bütün Duman Tahliye Motorları H sınıfı yalıtımda, B sınıfı sıcaklık artışına uygun olarak imal edilir.
  - Duman Tahliye Motorları, termistörlü olarak imal edilebilir ancak ACİL durum çalışmasında termistörler devre dışı bırakılmalıdır. 
   

  Not: ACİL durum çalışmasında 1 kere kullanılan motorun değiştirilmesi gerekmektedir. Standart duman motorlarının özellikleri pad mounted motorları da kapsar. 
   

  Gamak Duman Tahliye Motorları TS EN 12101-3 standardına uygun olarak gerçekleştirilen testler sonucunda sertifikalandırılmıştır. Testler Applus+ ve Efectis Test Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Testler sonucu Gamak Duman Tahliye Motorları 300°C 2 saat çalışmaya göre sertifikalandırılmıştır.
   

   

  Gamak duman tahliye motorlarını incelemek için tıklayın.

   

  Yorum Yap
  E-Bültenimize Kayıt Ol!

  Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

  Teklif Al
  Teklif Al