Gamak, Cirosunun Yüzde 6’sını Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarına Ayırıyor

Gamak, Cirosunun Yüzde 6’sını Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarına Ayırıyor

İçindekiler

  Gamak, Cirosunun Yüzde 6’sını Ar-Ge ve İnovasyon Çalışmalarına Ayırıyor

   

  Yıllık cirosunun yüzde 6’sını Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ayıran Gamak, 2017’den beri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge merkezi ile sınırlı kaynakları en verimli şekilde enerjiye dönüştürecek teknolojilere imza atıyor.

  Gamak, yüksek verimlilik sağlayan elektrik motorlarının geliştirilmesi için yoğun bir şekilde Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Şirket, 2017’den beri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge merkezi ile sınırlı kaynakları en verimli şekilde enerjiye dönüştürecek teknolojilere imza atıyor.
   

  Dünya ekonomisinin bir parçası olmak, pazara yenilikçi ürünler sunarak rekabet yarışında öne çıkmak ve düşük maliyetle daha fazla verim elde etmek için Ar-Ge çalışmalarının anahtar bir rol üstlendiğini aktaran şirket yetkilileri, "Günümüzde sınırlı kaynakların sonuna geldiğimiz gerçeğiyle yüzleşen sektörler, inovasyon ve Ar-Ge’nin gücünden yararlanmayı seçiyorlar. Birçok gelişmiş ülke tüm politikalarını sürdürülebilirlik üzerine inşa ederken; endüstriyel işletmeler tesislerinde Ar-Ge odaklı yenilikçi elektrik motorlarını tercih ediyorlar. Hatta gelişmiş ülkeler, enerji verimliliği sağlayan elektrik motorlarını zorunlu kılıyorlar. Bu noktada mevcut elektrik motorlarının dönüştürülmesi, Ar-Ge’ye ayrılan yatırımlar sayesinde gerçekleşiyor. Verimli motorlara dönüşümün sağlanabilmesi için, ulusal ve uluslararası enerji politikalarının da uyum içerisinde olması ve kullanılması gerekiyor. Farklı sanayilerin kalkınmasını kolaylaştıran Ar-Ge yatırımları, verimlilik sağlayarak uzun vadede şirket maliyetlerini de büyük bir oranda azaltıyor" dediler.

   

  "Yenilikçi firmalar sektörü domine edecekler"

  Elektrik motorları sektöründe, Ar-Ge yatırımları ile yenilikçi ve enerji verimli ekipman sağlayan firmaların sektörü domine edeceklerini ifade eden yetkililer, şunları söylediler: "Konuyla ilgili yapılan tüm araştırmalar, Ar-Ge çalışmalarının ciddi oranda enerji verimlilik sağladığını, bunun şirketlere maliyet kalemlerinde azalma olarak döndüğünü göstermektedir. Son verilere göre, yüksek verimli motor kullanımı ile yüzde 10 oranında enerji verimliliği sağlanabilmektedir. Motorun satın alma maliyeti, ortalama motor ömrü boyunca toplam maliyetinin yüzde 2’lik kısmına denk gelmektedir. Motorun harcadığı enerji ise toplam maliyetinin %98’i. Bu noktada Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi bu sektörün gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasını sağlarken, uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü de artırıyor."

   

  "9 projenin çalışmaları devam ediyor"

  Gamak Makina Ar-Ge Merkezi’nin, 39 tam ve yarı zamanlı araştırmacı personel kadrosu ile; ‘Ar-Ge’, ‘Ür-Ge’ ve ‘Tasarım’ olarak sınıflandırılmış başlıklar altında çalışmalarına devam ettiğini kaydeden yetkililer, "Ar-Ge merkezi olarak kabul edildiği tarihten bu yana, 24 adet tamamlanmış ve devreye alınmış proje ve hâlihazırda 9 adet de devam etmekte olan projesi bulunuyor. Gamak ana çalışma alanını; alçak ve orta gerilim asenkron elektrik motorları ve yenilenebilir enerjiler alanında kullanılan asenkron tek beslemeli ve çift beslemeli jeneratörler olarak tanımlıyor. Enerji verimli motorlar ve uluslararası alanda her pazara uygun rekabetçi ürün tasarımı ve üretimi firmanın ana faaliyet alanlarını oluşturuyor" diye konuştular.

   

  "Tüm süreçleri kendi öz imkânları ile gerçekleştiriyor"

  Geleceği şekillendiren teknolojileri elektrik motoru sektörüne entegre ettiklerini dile getiren Gamak’ın, yıllık cirosunun yüzde 6’sını Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ayırdığını söyleyen yetkililer, sözlerini şöyle noktaladılar: "Gamak Makina Sanayi Ar-Ge Merkezi; üretim alt yapısında bulunan hassas işleme makineleri ve tasarım/kalıphane departmanları ile ürün doğrulamadan devreye almaya ve saha performansına kadar tüm süreçleri kendi öz imkânları ile gerçekleştiriyor. Gamak; Türkiye’deki elektrik motoru sektöründeki gelişimini sürdürecek ve dünya devleriyle rekabet etmesini sağlayacak Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam edecek."

   

  E-Bültenimize Kayıt Ol!

  Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

  Teklif Al
  Teklif Al