GAMAK IE2 TEK FAZLI ELEKTRİK MOTORLARI

GAMAK IE2 TEK FAZLI ELEKTRİK MOTORLARI

İçindekiler

  IE2 Regülasyonu Nedir?

  Tek fazlı elektrik motorlarında IE2 ye geçiş sayesinde daha az enerji tüketimi sağlarken, çevreye duyarlı ve karbon ayak izini azaltmaya yardımcı ürünler üretmek amaçlanmıştır.

  IE2 motor regülasyonu, tek fazlı elektrik motorlarının enerji verimliliğini değerlendiren bir standarttır. IE2, "Yüksek Verimlilik" seviyesini ifade eder ve tek fazlı elektrik motorlarının yüksek bir enerji verimliliği seviyesine sahip olduğunu belirtir.

   IE2 motorlar, motor etiketlerinde ve teknik belgelerinde IE2 olarak belirtilir ve bu sayede kullanıcılar, motorun yüksek enerji verimliliğine sahip olduğunu anlayabilirler.

  Enerji Verimliliği ve IE2 Regülasyonun Getirdiği Yenilikler Ve Sektöre Etkileri

  • Tüm tek fazlı elektrik motorlarımızın IE2’ye geçişi sayesinde %84,5’a  varan enerji verimliliği sağlayan, daha az enerji tüketimi ile çevre dostu ürünler haline gelmiştir.

  • IE2 tek fazlı monofaze motorlar Çalışma anında Daha düşük sıcaklık değerleri sağlanırken, motorların kullanım ömrü de artmıştır.

  • 220-230V 50 Hz standart çalışma aralığına sahiptir.

  IE2 Monofaze ürünlerimiz optimum tasarımı ile 3 farklı çözümü tek seride, uygun fiyatla birleştiren 0,12 kW dan 3 kW’a kadar çeşitli kurulum seçenekleri ile zengin bir ürün gamına sahiptir. Bu ürünler Daimi kondansatörlü ve Daimi+Kalkış kondansatörlü olarak 2 grupta; daimi+kalkış kondansatörlü ürünler ise kalkış kondansatörünün devreden çıkarılma yöntemine göre röleli ve merkezkaç anahtarlı olarak 2 alt gruba daha ayrılarak totalde 3 farklı ürün grubunu sektöre sunmaktayız.

  Daimi Devre Kondansatörlü Tasarım 

  Bu tip tek fazlı motorlarda çalışma boyunca devrede olan daimi devre kondansatörü, yardımcı sargıya seri olarak bağlanır. Güç katsayısı yüksektir. Nominal momentin %50-80’i arasında bir kalkış momentine sahip olan daimi devre kondansatörlü motorlar özellikle dairesel testereler, matkap makinaları, polisaj makinaları, çim biçme makinaları, pompa ve fanlar gibi yüksek kalkış momenti ihtiyacı olmayan uygulamalarda kullanılırlar.

  Kalkış + Daimi Devre Kondansatörlü Tasarım

  Bu tip tek fazlı motorlarda klemens kutusu içine yerleştirilmiş, kısa süreli devrede kalan bir kalkış kondansatörü ve devamlı devrede kalan daimi devre kondansatörü bulunur. Kalkış kondansatörünü devreden çıkarmak için elektronik röleli ve merkezkaç anahtarlı tasarım yapılmıştır. Kalkış + Daimi Devre Kondansatörlü motorlar özellikle kompresörler, hidrolik pompalar ve santrifüj pompalar gibi yüksek kalkış momentine ihtiyaç duyulan uygulamalarda kullanılırlar.

  Elektronik Röle 

  Kalkış + Daimi Devre Kondansatörlü motorların ana ve yardımcı sargı uçları ile daimi devre kondansatörü ve daimi devre kondansatörüne paralel bağlı olan kalkış kondansatörünün uçları, elektronik kalkış rölesinin klemenslerine bağlanır ve besleme uçlarına gerilim verilmesi ile birlikte motor yüksek bir kalkış momenti ile yol almaya başlar. Motor, karşı yükü kaldıracak yeterli momente de ulaştığında; elektronik kalkış rölesi yardımcı sargı üzerindeki gerilimi kontrol ederek kalkış kondansatörünü devreden çıkartır ve motor tıpkı daimi kondansatörlü tasarımda olduğu gibi tek kondansatörle çalışmaya devam eder. Motor herhangi bir sebeple 3 saniye içerisinde kalkış yapamazsa, elektronik kalkış rölesine eklenmiş olan güvenlik amaçlı bir zaman entegresi sayesinde kalkış kondansatörü devreden çıkartılır ve böylelikle kalkış kondansatörü yanmaya karşı, yardımcı sargı ise kilitlenme süresince aşırı yüklenmeye karşı korunmuş olur.

  Merkezkaç Anahtarı 

  Mildeki dönme hareketi etkisi sonucunda oluşan merkezkaç kuvveti ile hareket eden anahtardır. Kalkış anında iki kondansatör de devrede iken, motor belirli bir devre ulaşınca kalkış kondansatörünü devreden çıkarma işlemi yapar. Tek fazlı motorların aşırı yüklendiği uygulamalarda, merkezkaç kuvveti motor devri ile beraber azaldığından santrifüj anahtarın kontakları kapanıp kalkış kondansatörünü yeniden devreye sokar, elektronik kalkış rölesinde ise motorun enerjisi kesilmeden kalkış kondansatörü yeniden devreye giremez.

  M22D Ürünlerimizin Kullanım Alanları

  M22D (Daimi kondansatörlü) Yumuşak kalkış gerektiren fan, pompa vb. gibi uygulamalarda kullanılır. Matkap Makineleri, çim biçme makinesi ve dairesel testereler gibi yüksek kalkış momentine ihtiyaç duyulmayan uygulamalarda da kullanılır.

  MS22D-MK22D Ürünlerimizin Kullanım Alanları

  MS22D (Kalkış+daimi Kondansatörlü Elektronik Röleli) - MK22D (Kalkış+Daimi Kondansatörlü Merkezkaç Anahtarlı) 

  Yüksek başlangıç torku gerektiren vinç, kompresör, Endüstriyel mutfak ekipmanları vb. uygulamalarda kullanılır.

   

  Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
   

   

  Yorum Yap
  E-Bültenimize Kayıt Ol!

  Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

  Teklif Al
  Teklif Al