GAMAK Taş Kırma Motorları

GAMAK Taş Kırma Motorları

İçindekiler

  Taş kırma motoru yüksek yatay ve dikey yüklere dayanabilen, üzerinde bağlı bulunduğu sistemde oluşabilecek yüksek vibrasyonlara karşı mukavemeti yüksek bir tür elektrik motorudur. Genellikle taş ocakları, madencilik gibi ağır iş gerektiren sanayilerde kullanılan bu motor türü, büyük hacimli kayaları kırarak istenilen hacimdeki boyutlara getirilmesini sağlar.

  Taş Kırma Motoru Ne İşe Yarar?

  Taş Kırma motorları bağlı bulundukları kırıcıların ihtiyacı olan yüksek gücü ve mukavemeti sağlar. Motorun tasarımı bağlı bulunduğu sistemdeki ani aşırı yük ihtiyaçları ile zorlu koşullara karşı uzun süreli dayanarak sistemin devamlılığını korur.

  Taş Kırma Motoru Nasıl Çalışır?

  Taş kırma motorları yüksek güçlü motorlar olduğu için ona uygun güçler ile çalıştırılacak uygun bir şalt sistemine ihtiyaç duyar. Bu tür sistemler kalkış akımını düşük tutmak için inverter, soft starter ya da yıldız-üçgen bağlantı ile yol alırlar. Motor dizaynı yüksek kalkış momenti üretecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sayede kırılacak olan taşların sıkışma yaptığı durumlarda çalışmasını sürdürür ve sistemin devamlılığını sağlar.

  Taş Kırma Motoru Özellikleri Nelerdir?

  Gamak Taş kırma motorları 315 ve 355 tiplerinde üretilmiş olup, istenilen durumlarda takma ayaklı olarak 315 tipte de imal edilebilirler. S1 sürekli çalışma sınıfında, IP 65 koruma sınıfı ve içerisindeki özel keçesi kırma sistemlerindeki yoğun toza karşı motoru korumaktadır. NU rulmanlı ve H izolasyonlu üretilen motorlar standart olarak mildeki burkulma ve kırılmalara karşı mil çapı 100 mm’ye kadar arttırılmıştır.

  Taş Kırma Motoru Nerelerde Kullanılır?

  Taş kırma motorları, taş ve maden endüstrisinde çeşitli proseslerde kullanılır. Bu motorlar, taşın kırılması, eleme işlemleri ve taşın nakledilmesi için kullanılan ekipmanlarda güç sağlamak için kullanılır. İşte taş kırma motorlarının kullanıldığı bazı temel alanlar:

  • Kırıcılar: Kaya, taş ve maden cevherlerini küçük parçalara ayırmak için kullanılan kırıcı makinelerde taş kırma motorları kullanılır. Örneğin, çeneli kırıcılar, konik kırıcılar, darbeli kırıcılar gibi çeşitli kırıcı tiplerinde bu motorlar yer alır.
  • Konveyör Bantlar: Taş ve maden ürünlerini taşımak için kullanılan konveyör bant sistemlerinde taş kırma motorları güç kaynağı olarak kullanılır. Bu motorlar, taşların tesis içinde veya dışında taşınmasını sağlar.
  • Elekler: Elek, taş ve maden ürünlerinin boyutlarına göre sınıflandırılmasını sağlayan bir ekipmandır. Eleklerdeki titreşim mekanizmaları genellikle taş kırma motorları ile çalışır.
  • Besleyiciler: Taş ve maden ürünlerini kırıcılara, elekler veya diğer ekipmanlara beslemek için kullanılan besleyicilerde de taş kırma motorları bulunabilir. Bu motorlar, malzemelerin besleme hunilerini ve konveyörlerini hareket ettirmek için kullanılır.

  Taş Kırma Motorların Bakımı Nasıl Yapılır?

  Taş kırma motorları her motorda olduğu gibi düzenli bakıma alınmalı, ilgili ölçümlere göre rulman kontrolleri ve mekanik durumları takip edilmelidir. Dönemsel olarak bulunduğu bantlarda yoğun vibrasyon ve toza maruz kalan motorların rulman bakımları, yağ değişimi gerek görülürse rulman değişimi ile genel dış temizliği yapılarak  ölçüm cihazları ile sargıların durumunun düzenli duruş zamanlarında kontrol edilmesi gerekmektedir. İlaveten motor üzerinde ki termistör ve PT100ler devreye alınmalı ve motorun durumu bağlı bulunduğu otomasyon üzerinden takip edilmelidir.

  Gamak taş kırma motorlarını incelemek için tıklayın.

   

  Yorum Yap
  E-Bültenimize Kayıt Ol!

  Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

  Teklif Al
  Teklif Al