3 FAZLI EX-PROOF MOTORLAR

3 FAZLI EX-PROOF MOTORLAR

İçindekiler

  Gamak IE3 Ex-proof motorlarımız ile Premium verimlilik ve düşük enerji tüketimi ile yanıcı ve patlayıcı ortamlarda yüksek güvenlik sağlamaktadır.

  • IE3 verimlilik sınıfına geçiş ile birlikte %94,6 varan enerji verimliliği sayesinde daha düşük enerji tüketimi sağlayarak bütçenize destek olmaktadır.
  • Yeni verimlilik sınıfları ile birlikte 250 gövdeye kadar B3, 225 gövdeye kadar B5 ve B35, 160 gövdeye kadar B14 ve B34, 132 gövdeye kadar  B14/2 VE B34/2 Kurulum düzenleri ile kullanım kolaylığı sağlanmaktadır.
  • Drive(sürücü) ile kullanım imkanı sayesinde ;  hız kontrolü, yön kontrolü, tork ve akım kontrolleri yapılabilmektedir.
  • Yanıcı ve patlayıcı gaz, toz ortamlarına göre tasarlanmış d sınıfı koruma yapısına sahip IP65 koruma sınıfında Gamak Ex proof motorları ATEX veya IECEx sertifika gerekliliklerini 60079-0, 60079-1 ve 60079-31 standartlarına göre karşılamaktadır.

  Ex-proof Motor Nedir?

  İngilizce patlama anlamına gelen “Explosion”  ve koruma anlamına gelen “Proof” sözcüklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan ex-proof kelimesinin Türkçe’deki anlamı ‘’Patlamaya karşı korumalı’’ demektir. Yanıcı ve Patlayıcı ortamlarda elektrik motoru kullanımına ihtiyaç varsa Exproof motorlar tercih edilmelidir.

  Gamak alev sızdırmaz Ex-proof elektrik motorları gaz veya buhar patlamalarına karşı dayanıklı ve patlama sonucu oluşabilecek kıvılcımların ortamdaki patlayıcı gaz veya toz ile temas edip patlamaya ve ateşlenmeye neden olacak durumlara engel olması için tasarlanmış elektrik motorlarıdır. 

  Ex-proof Motor Özellikleri Nelerdir?

  • Ex-Proof motorlar talep doğrultusunda F ya da H izolasyon sınıflarında üretilebilmektedir. F sınfı izolasyon ile statoru oluşturan bakır ve izolasyon verniği ilgili standartlar gereği 155 dereceye kadar dayanırken, H sınıfı izolasyonda bu dayanım sınırı 180 derece olarak tanımlanmıştır. İzolasyon direncinin maksimum yüzey sıcaklığı ile ilişkisi bulunmamaktadır. 
  • Ex-proof Motorların koruma sınıfları gaz ortamı için II 2G Exdb IIC T4 Gb, II 2D Extb IIIC T135°C Db toz ortamı için ise olacak şekilde tasarlanmıştır. 
  • Tüm GAMAK Ex-proof motorlar 130 derece açma limiti olan termistör koruma elemanları ile üretilmektedir. Böylece motor içerisinde sargı başları sıcaklıklarının ilgili dereceye gelmesi halinde, termistör motora elektrik akımı gelmesini önleyerek motorun aşırı ısınması koruma altına alınmış olacaktır. Termistör bağlantılarının yapılması kullanıcı sorumluluğundadır. 
  • Ürünlerde statik elektriklenmelerden meydana gelebilecek risklerin sınırlandırılması için, koruma muhafazası üzerindeki boya kalınlığı 200 mikron ile sınırlandırılmış, döner plastik pervane hammaddesi ize yüzey direnci E9 ohm altında olacak özel hammaddeden seçilmiştir. 

  Ex-proof Motorlar Nerelerde Kullanılır?

  Ex-proof motorlar yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu sektörlerin birçoğunda kullanılmaktadır. doğalgaz tesisleri, boya, tersaneler, kimya, ilaç, parfüm gibi endüstriyel sektörlerde ve bununu gibi risk teşkil eden yanıcı ve patlayıcı gaz ve toz ortamlarında kullanılmaktadır.

  Gamak Ex-Proof Motorları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  Yorum Yap
  E-Bültenimize Kayıt Ol!

  Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.

  Teklif Al
  Teklif Al