Elektronik Kalkış Rölesi Nedir?

Elektronik Kalkış Rölesi Nedir?

Elektronik Kalkış Rölesi, motorun kalkış durumunu ve dönüş yönünü yönlendiren parçadır.

 

Elektronik Kalkış Rölesi Nasıl Çalışır?

Kalkış + Daimi Devre Kondansatörlü motorların ana ve yardımcı sargı uçları ile daimi devre kondansatörü ve daimi devre kondansatörüne paralel bağlı olan kalkış kondansatörünün uçları, elektronik kalkış rölesinin klemenslerine bağlanır ve besleme uçlarına gerilim verilmesi ile birlikte motor yüksek bir kalkış momenti ile yol almaya başlar. 
 

Motor, anma hızının yaklaşık %75-80’ine ulaştığında, karşı yükü kaldıracak yeterli momente de ulaşmış olur. Tam bu esnada elektronik kalkış rölesi yardımcı sargı üzerindeki gerilimi kontrol ederek kalkış kondansatörünü devreden çıkartır ve motor tıpkı daimi kondansatörlü tasarımda olduğu gibi tek kondansatörle çalışmaya devam eder. 
 

Motor herhangi bir sebeple 3 saniye içerisinde kalkış yapamazsa, elektronik kalkış rölesine eklenmiş olan güvenlik amaçlı bir zaman entegresi sayesinde kalkış kondansatörü devreden çıkartılır ve böylelikle kalkış kondansatörü yanmaya karşı, yardımcı sargı ise kilitlenme süresince aşırı yüklenmeye karşı korunmuş olur. 
Elektrolitik yapıdaki kalkış devre kondansatörünün dayanımı açısından, motora dakikada 3 kalkıştan fazla kalkış yaptırılmamalıdır. Ayrıca iki kalkış arasında motor milinin durması için yeterli sürenin geçmiş olması gerekmektedir. 
 

Kalkış devre kondansatörlerinin üzerinde oluşan gerilimin deşarj edilmesi için kondansatörlere deşarj dirençleri paralel olarak bağlanmıştır, lütfen kondansatörlerin değiştirilmesi gerektiği durumlarda kapasite ve direnç değerleri için firmamıza başvurunuz. 

Elektronik kalkış rölesi 220-240V 50/60 Hz’lik tek fazlı şebekelerde çalışacak şekilde tasarlanmış ve farklı uygulamalarda oluşabilecek aşırı kalkış akımlarına ve şebeke harmoniklerine karşı korunmuştur. 
 

Motorun standart dışı gerilimde çalışması halinde uygun röle konusunu lütfen tarafımıza danışınız. 
https://www.gamak.com/tr-TR/iletisim-bilgileri/106462
 

 

Yorum Yap

E-Bültenimize Kayıt Ol!

Bültene kayıt olup güncel haberlerimizden haberdar olmak için e-posta adresinizi giriniz.