Ex-Proof Motorlar

Gamak alev sızdırmaz Ex-proof elektrik motorları gaz veya buhar patlamalarına karşı dayanıklı ve patlama sonucu oluşabilecek kıvılcımların ortamdaki patlayıcı gaz veya toz ile temas edip patlamaya ve ateşlenmeye neden olacak durumlara engel olması için tasarlanmış elektrik motorlarıdır.

Ex-Proof Motor Özellikleri Nelerdir?

  • GAMAK Alev Sızdırmaz Ex-Proof Motorları, 71-80-90 S -90 L – 100 L – 112 M -132 S -132 M -160 M -160 L -180 M -180 L -200 L -225 MS – 250 M olarak IEC standartlarına göre sınıflandırılmış olan, ilgili tiplere özgü tasarım kriterleri ile tasarlanmıştır. 
  • 0,09kW- 75kW güç aralığına sahip  2-4-6 veya 8 kutup olarak elektriksel tasarımı yapılmış, doğrudan besleme ile çalıştırılabilecek, IP65 koruma sınıfına sahip 3 fazlı, sincap kafesli, asenkron elektrik motoru grubudur.
  • Alev sızdırmaz d sınıfı yapıda tasarlanmış olan motorlarda, muhafaza bileşenleri dökme demirdir. 
  • Ex-Proof motorlar talep doğrultusunda F ya da H izolasyon sınıflarında üretilebilmektedir. F sınfı izolasyon ile statoru oluşturan bakır ve izolasyon verniği ilgili standartlar gereği 155 dereceye kadar dayanırken, H sınıfı izolasyonda bu dayanım sınırı 180 derece olarak tanımlanmıştır. İzolasyon direncinin maksimum yüzey sıcaklığı ile ilişkisi bulunmamaktadır. 
  • Ex-proof Motorların koruma sınıfları gaz ortamı için II 2G Exd IIC T4 Gb, toz ortamı için ise II 2D Extb T135 Db olacak şekilde tasarlanmıştır. 
  • Tüm GAMAK Ex-proof motorlar 130 derece açma limiti olan termistör koruma elemanları ile üretilmektedir. Böylece motor içerisinde sargı başları sıcaklıklarının ilgili dereceye gelmesi halinde, termistör motora elektrik akımı gelmesini önleyerek motorun aşırı ısınması koruma altına alınmış olacaktır. Termistör bağlantılarının yapılması kullanıcı sorumluluğundadır. 
  • Ürünlerde statik elektriklenmelerden meydana gelebilecek risklerin sınırlandırılması için, koruma muhafazası üzerindeki boya kalınlığı 200 mikron ile sınırlandırılmış, döner plastik pervane hammaddesi ize yüzey direnci E9 ohm altında olacak özel hammaddeden seçilmiştir. 
  • Serideki motorların çalışma sıcaklık aralığı -20 / +40 derece olarak sınırlandırılmışlardır.

Ex-Proof Motorlar Nerelerde Kullanılır?

Ex-proof motorlar yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu sektörlerin birçoğunda kullanılmaktadır. Madenler, doğalgaz tesisleri ,boya, tersaneler, kimya, ilaç, parfüm gibi endüstriyel sektörlerde ve bununu gibi risk teşkil eden yanıcı ve patlayıcı gaz ortamlarında kullanılmaktadır.

Teklif Al
Teklif Al